Po każdym sezonie narty (snowboard) należy odpowiednio zakonserwować oraz przechowywać w określonych warunkach. Zapewnia to naszym nartom ochronę przez okres letni przed rdzą oraz wysuszeniem ślizgów. Dzięki temu sprzęt jest lepiej przygotowany do następnego sezonu, a jego żywotność jest zachowana.
Dlaczego należy konserwować?
Polietylen, z którego są zrobione ślizgi, ma tendencję do wysuszania nie tylko podczas jazdy, lecz również na powietrzu podczas normalnego przechowywania. Wysuszony ślizg spowalnia narty oraz utrudnia wchłanianie smaru narciarskiego. Pozostaje nam tylko wtedy usunięcie wysuszonego ślizgu. Z kolei metalowe krawędzie po pewnym czasie ulegają korozji.
Przykładem odpowiedniej ochrony są nowe narty na półkach sklepowych. Ślizgi pokrywane są smarem konserwującym, który zapewnia ochronę na długi okres. Należy pamiętać, o tym że smar ten nie jest przeznaczony do jazdy. Po zakupie należy go ściągnąć, a następnie nałożyć smar do jazdy.
Zalecam przed konserwacją wykonać regenerację sprzętu w serwisie, czyli wyrównać ślizgi oraz krawędzie. Dlaczego? Rysy na krawędziach oraz ślizgach przyczyniają się do przyspieszania procesu wysuszenia i rdzewienia.
Na czym polega konserwacja?
Spody nart (snowboardu) przed konserwacją należy oczyścić z brudu (w razie konieczności ściągnąć stary smar), a następnie odtłuścić powierzchnię specjalnym preparatem do ślizgów. Tak przygotowane spody pokrywamy miękkim smarem narciarskim przy pomocy żelazka. Roztopiony smar nie cyklinujemy, lecz pozostawiamy na powierzchni ślizgów oraz krawędziach. Tworzy się w ten sposób trwała powłoka izolująca spody od powietrza oraz wilgoci. Przed kolejnym sezonem smar ten należy ściągnąć i nałożyć nowy o przeznaczeniu do jazdy.
Wiązania narciarskie konserwujemy w miejscach ruchomych, a przede wszystkim sprężyny. Bardzo ważne jest poluzowanie sprężyn, czyli ustawienie wartości DIN w pozycji „0”. Naprężenia sprężyn mogą spowodować wcześniejsze zużycie. Wiązania ustawiamy w pozycji zamkniętej.
Laminat nart (górna powierzchnia) można dodatkowo zabezpieczyć preparatem polerująco-konserwującym. Deska napiera w ten sposób połysku i jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.
Gdzie przechowywać narty?
Zakonserwowane narty należy przechowywać w pomieszczeniach o stałej temperaturze pokojowej oraz małej wilgotności powietrza. Miejsca o zmiennej temperaturze należy szczególnie unikać np. grzejniki. Deski ustawiamy w pozycji pionowej oddzielnie z dziobami skierowanymi do góry tak, abyśmy widzieli spody nart. Deski powinny być oparte dziobami np. o ścianę. Zapinanie nart rzepami na długi okres nie jest wskazane (ślizgami do siebie). Pozbawiamy nart naturalnego wygięcia (strzałki) i wytwarzają się niepożądane naprężenia. Dłuższa ekspozycja pogarsza sprężystość nart co będzie bardzo odczuwalne podczas jazdy, a narty z czasem trafią do śmieci.
Sklep i serwis narciarski:
ul. Kochanowskiego 25
27-600 SANDOMIERZ
tel: 15 687 7373
533 100 418
zapraszamy:
pon-pt: 10.00 -17.00
sob: 9.00 - 12.00
email: info@sport-narty.pl